• bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
  • bannerImage1
drukuj

Słowniczek

Antresola Hala sportowa NonConDrop (NCD)
Attyka Hala stalowa Pomieszczenie
Blacha Hala widowiskowa Projekt
Budowa Hangar Stal
Hala Konstrukcja stalowa Strop
Hala fabryczna Konstrukcje budowlane Wiata
Hala peronowa Llentab Wnętrze
Hala przemysłowa Magazyn

Stal

Bardzo wytrzymały stop żelaza z węglem, który z powodzeniem można poddawać obróbce plastycznej. Ilość węgla w stali nie przekracza zazwyczaj 2,11%. Jego ilość jest zatem równoważna z graniczną rozpuszczalnością węgla w żelazie. Jedynie w przypadku stali stopowych jego zawartość może być większa. Warto przy tym zaznaczyć, że najczęściej spotykany jest w postaci perlitu płytkowego. Stal występuje niekiedy także w postaci kulkowej otoczonej ziarnami ferrytu.

Stop zawiera także, poza żelazem i węglem, metale, takie jak nikiel, miedź, chrom, tytan, mangan, czy też wolfram bądź molibden, a także siarkę, tlen i azot. Stal zanieczyszczona jest ponadto licznymi wtrąceniami niemetalicznymi, do których zalicza się tlenki fosforu i siarki.

Stal otrzymuje się w wyniku procesu świeżenia, który jest niezwykle starym procesem. Dzisiaj przeprowadzany jest w nowoczesnych instalacjach hutniczych, pośród których największą popularnością cieszą się piece konwertorowe, a także łukowe i próżniowe. Tego typu piece umożliwiają uzyskanie stali najwyższej jakości.

Stalowe wyroby hutnicze to przede wszystkim blachy, wlewki, rury, pręty sześciokątne, kwadratowe i okrągłe oraz profile zamknięte bądź otwarte, takie jak kątowniki, ceowniki, czy też płaskowniki.

Istotnym aspektem w przypadku stali, jest wpływ zawartości węgla na jej twardość. Im większa ilość tego kruchego, lecz bardzo twardego cementytu, tym większa jest twardość całego stopu. W przypadku stali niskostopowych duża twardość ma wpływ na dłuższy czas niezbędny przy przemianie perlitycznej, co prowadzi również do przemiany martenzytycznej oraz bainitycznej. Poza tym węgiel wpływa na twardość stopu także dzięki różnym właściwościom metali, takich jak chrom, do których zalicza się tworzenie związków – przede wszystkim węglików.